Ekonomi

Rusya Merkez Bankası politika faizini %12’ye yükseltti

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, bankanın faiz konusunda inanılmaz bir toplantı düzenlediği belirtildi.

Toplantı sonucunda siyasi faiz oranının 350 baz puan artırılarak yüzde 12’ye yükseltilmesi kararının alındığı belirtilirken, kararın fiyat istikrarına yönelik tehlikeleri sona erdirmeyi amaçladığına dikkat çekildi.

7 Ağustos prestijiyle birlikte enflasyon baskısının arttığı ve yıllık enflasyon oranının yüzde 4,4 seviyesinde olduğu bilgisi verilen açıklamada, fiyat artış oranının da yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, iç talebin üretim kapasitesini aştığı ve bu durumun ithalat talebini artırdığı belirtilirken, Rus rublesinin de bu nedenle fiyatını kaybettiği kaydedildi.

Açıklamada, bankanın 2024 yılı için yüzde 4 olan enflasyon hedefine ulaşmak için faiz oranıyla ilgili ek kararlar alabileceği vurgulandı.

Dolar/ruble paritesi dün 28 Mart 2022’den bu yana ilk kez 100 seviyesinin üzerine çıkarken, Rusya Merkez Bankası’nın büyük bir toplantı yapacağını açıklamasının ardından 96 seviyesinin altına geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu