Haber

prof. Yaman Akdeniz: Twitter artık daha itaatkar ve devlet dostu

Bilişim Hukukçusu Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Twitter’ın 14 Mayıs seçimleri öncesi Türkiye’den bazı hesaplara erişimi engelleyen kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Akdeniz, Elon Musk’ın satın alınmasıyla Twitter’ın “daha itaatkar ve devlet dostu” hale geldiğini söyledi.

Elon Musk tarafından satın alınmadan önce Twitter’ın doğrulanmış gazetecilerin veya haber kaynaklarının hesaplarını engellemeyi reddettiğini söyleyen Akdeniz, şu ifadeleri kullandı:

“Artık daha itaatkar ve hükümet dostu olan Twitter’ın, Türk yasalarına uymak için hesapları ve tweet’leri engellemeye istekli olduğunu görüyoruz. Yasal sürecin yokluğunda, bu tehlikeli bir oyundur ve özgürlüğü güvence altına almanın başarısız bir örneğidir.”

Ne oldu?

14 Mayıs seçimleri öncesi Türkiye’den bazı hesaplara erişimi engelleyen Twitter, konuyla ilgili detaylı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Twitter’a bant küçültmeyle ilgili “tehdit” olarak gördüklerine dair uyarı aldıkları ve platformun seçim döneminde kullanılabilmesi için bazı hesaplara erişimi engelleme süreci uyguladıkları belirtildi.

Twitter, İngilizce ve Türkçe olarak yaptığı açıklamada, hafta boyunca hükümetle pazarlık yaptıklarını ve birkaç uyarının ardından ‘bantlama’ tehdidiyle 4 hesaba ve 409 tweet’e erişim getirdiklerini vurguladı. Mahkeme kararlarının temyize götürüldüğü ancak oylama süreci öncesinde hızlı bir şekilde başvurulabilecek başka bir kanun yolunun bulunmadığı ileri sürüldü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu